Mały zbiornik wodny tuż obok domu to marzenie wielu posiadaczy ogrodów.

Każdy może go mieć, jednak przy jego urządzaniu należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Projektując je weź pod uwagę:

  • plan oczka wodnego (prostokąt, kwadrat, koło),
  • miejsce (może znajdować się przed domem lub na tyłach),
  • charakter miejsca założenia oczka (oczko w miejscu nasłonecznionym narażone jest na większe zagęszczenie glonów, miejsce zacienione z kolei przy drzewach także ma swoje wady w postaci igieł i liści spadających do wody),
  • poziom wód gruntowych (należy go zbadać przed przystąpieniem do budowy zbiornika, jest to ważne, ponieważ zdarza się, że dno zbiornika zostaje wysadzone pod wpływem zbyt wysokiego poziomów wód gruntowych),
  • sposób zasadzenia roślin (jeśli chce zasadzić roślin w oczku wodnym, możesz je umieścić w specjalnych niszach lub w pojemnikach).

Ważne! oczka wodne powierzchni mniejszej niż 30m 2 nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Większe należy zgłosić w Powiatowym Urzędzie Nadzoru Budowlanego na 30 dni przed rozpoczęciem budowy. 

Przed przystąpieniem do budowy oczka w naszym ogrodzie, zaplanujmy jaką kwotę chcemy przeznaczyć na ten cel oraz jaką wybrać firmę. W tym celu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. usługi ogrodnicze Kraków i na pewno pojawi się mnóstwo ofert.

Na potrzeby przydomowego oczka wystarczy najtańsza alternatywa, czyli folia.

Aby przedłużyć jej trwałość podłóżmy pod nią styropian lub starą folię, które ochronią przed mechanicznym zniszczeniem. Kolor foli ma znaczenie. Najlepiej wybrać niebieską lub zieloną. Im jaśniejszy odcień folii tym częściej będzie trzeba czyścić zbiornik z widocznych glonów. Przydatna będzie tutaj pompka fontannowa filtrująca wodę. Jest ona niezbędna kiedy w oczku pływają ryby czy rosną rośliny. Uzupełnieniem mogą być środki chemiczne dodawane do wody, które eliminują glony, nie szkodząc przy tym żywym mieszkańcom. Z kolei z roślin najczęściej spotykane to: lilia wodna, jaskier wodny, kosaciec żółty, moczarka kanadyjska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *